Skip links

Jak vypadá ideální byt pro rodinu s dětmi?

Mačkat se s dětmi v malém bytě dlouho nevydržíte. Vyměňte starý dvoupokoják nebo garsonku za prostorný rodinný byt. Víme, na co byste si měli dát při výběru nového domova pro rodinu pozor.

Lokalita hraje prim

Čas je pro většinu rodičů nedostatkovým zbožím. Blízko vašeho nového domova by proto měla být školka, škola, dětský lékař, lékárna, obchod s potravinami i dětské hřiště. Když vaše dítě onemocní a dostane horečku, nebudete chtít cestovat přes celé město. Stejně tak se vám nebude chtít startovat auto kvůli zapomenutým plenám nebo rohlíkům. Jezdit všude autem se navíc pořádně prodraží. Na rodičovské se každá ušetřená koruna počítá.

Naprostou nutností je také dobrá dopravní dostupnost. I když máte vlastní auto, blízkost autobusu, metra či tramvaje oceníte. A to nejen když se váš vůz porouchá. Až děti povyrostou, mohou dojíždět do školy, do kroužků a za zábavou samy. Určitě jim nebudete chtít dělat řidiče až do osmnácti.

Okolí pod lupou

Dobře si zmapujte také okolní terén. Vaše děti budou chtít sáňkovat, jezdit na kole nebo na bruslích. Jak daleko to budete mít do nejbližšího parku nebo lesa? I vy budete potřebovat občas vypnout. Maminky potěší blízká kavárna s dětským koutkem, tatínky zase příjemná hospůdka.

Vytipujte si zajímavé lokality a navštivte je v různé denní doby. Někdy vás může překvapit zvýšený ruch nebo hluk. Je blízko herna nebo bar? Večer se kolem mohou potulovat bandy opilců. Když se vaše děti budou vracet z kroužků, budete o ně mít strach. Raději si připlaťte za byt v klidnější čtvrti.

Čím víc, tím líp

Pokud vám to finance dovolí, investujte do většího bytu hned na začátku. Vyrůstající děti potřebují dostatek soukromí stejně jako jejich rodiče. Dokud jsou ještě malé, nebude jim vadit společný pokoj. Sourozenecká idyla skončí nejpozději s nástupem puberty. Zkuste si představit v jednom pokoji svou 15letou dceru a 12letého syna. Opravdu chcete řešit každodenní žabomyší války? Nebo se znovu stěhovat?

Pokud pracujete z domu, počítejte se samostatnou pracovnou. V rušném obýváku nebo kuchyni nebudete mít klid. Těžko se můžete soustředit na práci, když kolem vás pobíhají děti. Investovat do pokoje navíc se může vyplatit víc než platit za pronájem kanceláře.

Úložných prostorů není nikdy dost

Když máte rodinu, oceníte velký sklep a komoru. Nepotřebné hračky, oblečení, sáňky, kola, lyže, sezónní pneumatiky – to vše musíte někam uložit. Výhodou je také kočárkovna či kolovna, kam uložíte kočárek a dětská kola. Dejte si pozor také na dispoziční řešení bytu. Budete mít prostor na vestavěné skříně? Vejde se vám do koupelny velká pračka a sušička? Je v kuchyni dostatek pracovní plochy a místo na myčku?

Společně na čerstvém vzduchu

Děti potřebují být neustále v pohybu. Když se doma nudí, nastává peklo. Řešením jsou byty s předzahrádkou nebo terasou. Děti vypustíte ven a konečně si v klidu přečtete noviny nebo vypijete šálek kávy. Ani balkóny a lodžie už neslouží pouze k sušení prádla nebo uskladnění harampádí. Společné snídaně na čerstvém vzduchu si zamiluje celá rodina.

Venkovní prostory by měly být orientované do zeleně nebo klidové zóny. Pokud máte terasu nebo balkón pod rušnou silnicí, posezení si příliš nevychutnáte.

Na detailech záleží

Neláká vás bydlení v přízemí? Domy bez výtahu rovnou vyřaďte ze seznamu. Šlapat do schodů s nákupem v jedné ruce a dítětem v druhé, je nadlidský úkol. Své kouzlo mají také podkrovní byty. Pokud jsou ale špatně izolované a nemají klimatizaci, v létě se doma upečete. Když si naopak vyberete přízemní byt, musíte počítat s náklady na zabezpečení a dobré pojištění.

Neméně důležité je také vlastní parkovací stání. Pro větší města je typický nedostatek parkovacích míst. Kroužit po parkovišti s malým netrpělivým pasažérem je noční můra všech rodičů.

Mějte přístup k nejatraktivnějším nabídkám developerů

Najít dokonalé bydlení v Praze a okolí je při současné enormní poptávce oříšek. Máme pro vás ale dobrou zprávu. Díky přímé spolupráci s developery vám dokážeme zprostředkovat byty, které se kvůli velké poptávce do nabídky realitních serverů ani nedostanou. Obvykle se totiž okamžitě rezervují. Zanechte nám na sebe kontakt a získejte zdarma přístup k nejlepším nabídkám novostaveb.

TIP: Než půjdete na prohlídku nemovitosti, stáhněte si kontrolní checklist a vezměte si ho s sebou. Budete mít jistotu, že na nic důležitého nezapomenete.

Mám zájem o nabídku

Nejčastější nedostatky

  • v okolí není žádný obchod
  • do školy/školky je daleko
  • děti si v okolí nemají kde hrát
  • dům nemá výtah
  • dům nemá kolovnu/kočárkovnu
  • byt nemá terasu, balkón, lodžii ani předzahrádku
  • chybí dostatek úložných prostor
  • chybí vlastní parkovací stání či garáž
  • chybí místo na velkou pračku, myčku či sušičku

Leave a comment