Stěhovat se do nového, nebo se spokojit se starším bytem? Obě varianty mají svá pro i proti. Usnadněte si rozhodování a přečtěte si o nejčastějších (ne)výhodách novostaveb a starších bytů.
Určete si priority
Potřebujete se nastěhovat co nejdříve, nebo si na vysněný domov klidně počkáte? U projektů můžete čekat klidně rok nebo dva, než se dostaví. Stejně tak se termín stěhování posune u bytů, které vyžadují rekonstrukci. Objednat řemeslníky, nahodit omítky, vymalovat, udělat nové rozvody, položit podlahy, sanitu, dveře, kuchyni… To je otázka několika měsíců.
Pokud vás tlačí čas, můžete koupit byt v právě dostavěném projektu. Nevýhodou je omezený výběr. V této fázi bývá většina bytů rezervovaná. K okamžitému nastěhování bývají také starší byty po rekonstrukci. Bude vám ale vyhovovat modernizace podle vkusu původních majitelů? To jsou otázky, na které si musíte odpovědět sami.
Srovnávejte, počítejte, kalkulujte
Koupě staršího bytu bývá cenově výhodnější řešení. Nezapomeňte ale na dodatečné náklady. Zaplacením kupní ceny investice nekončí. Počítat musíte s 4% daní z nabytí nemovitosti, kterou u novostavby neplatíte. To jsou další náklady v řádu desítek tisíc. Připlatíte si také za vytápění. Starší byty nebývají dobře izolované a mají vyšší tepelné ztráty.
A co případné opravy a rekonstrukce? Kolik činí fond oprav? Kdy prošel bytový dům revitalizací? V jakém stavu jsou okna, střecha, fasáda, výtah? Pamatujte, že na rekonstrukci společných prostor se skládají majitelé bytů. U novostavby budou platby do fondu oprav minimální. Nevyjde vás byt ve starší zástavbě nakonec dráž?

Zaměřte se na dispozici
Starší byty v panelových domech mohou mít nevhodné dispoziční řešení. Chybí úložné prostory, místo na vanu nebo pračku. Vyhovovat vám nemusí oddělená kuchyně a obývák.
Pokud kupujete novostavbu ve fázi projektu, můžete dispoziční řešení ovlivnit. Toužíte po prostorné koupelně se sprchou a vanou? Chcete mít v bytě komoru a místo na vestavěné skříně? Stačí se spojit s projektantem a splnit si svůj sen. Volit můžete také mezi bytem s předzahrádkou, balkónem, nebo třeba půdním loftem s nádhernou terasou.
U starších bytů se nejspíš budete potýkat s problémy s parkováním. Budete mít trpělivost objíždět parkoviště křížem krážem a hledat volné místo? Občas budete muset zaparkovat daleko od bytu. Zvládnete potom domů donést nákupy, nebo třeba dítě v autosedačce? Zatímco u novostavby je vlastní parkovací stání nebo garáž obvykle dostupnou možností, u starších bytů zůstává stále luxusem.
Pohlídejte technický stav
U staršího bytu buďte opatrní na technický stav. Není v bytě vlhkost nebo plíseň? Těsní dobře okna? Investujte do technika, který byt prohlédne a upozorní vás na všechny nedostatky. Sami se potom rozhodnete, jestli byt koupíte. Pokud si nedostatků všimnete až po nastěhování, ocitnete se ve složité situaci. Spory s původními majiteli bývají složité a v některých případech skončí dokonce u soudu. V mnoha případech ale oprava skrytých nedostatků zůstane na bedrech nového majitele.
Ani novostavba nemusí být bez vady. Máte však nárok na reklamaci a bezplatnou opravu všech nedostatků. Nemusíte se proto obávat dalších skrytých investic.
Jednejte o ceně
U novostavby je cena pevně daná. U starších bytů bývá k jednání. K nezaplacení je proto spolehlivý realitní makléř, který za vás vyjedná nejlepší cenu či slevu z kupní ceny. Důvodem pro slevu může být horší technický stav, delší lhůta předání nemovitosti a další. Dobrá realitní kancelář vám při koupi staršího bytu může ušetřit desítky i stovky tisíc. Ve srovnání s novostavbou se tak můžete dostat na zajímavější cenu.

Vsaďte na dobrou lokalitu
Nových bytů se staví málo, proto budete omezení lokalitou a nabídkou developerů. Často se staví na zelené louce, dále od centra města. Přemýšlejte dopředu, jak se budete dopravovat do zaměstnání, za zábavou, kulturou nebo nákupy? Nebude vám vadit zdlouhavá a složitá doprava? Kde budou vaše děti chodit do školy a školky? Starší zástavba bývá v tomto směru obvykle ve výhodě.
Všímejte si okolí
Koupě bytu v rozestavěném projektu může být sázkou do loterie. Jak bude vypadat okolí domu? Nezastaví vám developer krásný výhled do zeleně dalšími domy? Na tyto otázky většinou kupující nezná odpověď. Napovědět vám ale může pohled do územního plánu. U starších bytových domů se okolí ani výhled pravděpodobně v blízké budoucnosti nezmění.
Koupě nového bydlení bývá někdy rozhodnutím na celý život. Vybírejte proto dobře a s rozvahou a neslevujte ze svých nároků. Rádi vám pomůžeme získat vysněný byt. Stačí, když nám na sebe necháte kontakt. Zprostředkujeme vám nejatraktivnější nabídky developerů, které se běžně nedostanou do nabídky realitních serverů.
Výhody novostavby
- možnost ovlivnit dispozici interiéru
- záruka na všechny vady a nedodělky (minimálně 2 roky)
- nulová daň z nabytí nemovitosti
- nízký fond oprav
- bezproblémové parkování
- dobrý technický stav
- nízké výdaje za vytápění
Nevýhody novostavby
- pevně daná cena
- horší občanská vybavenost
- horší dopravní dostupnost
- menší výběr nemovitostí
- nejistá výstavba v okolí
Výhody staršího bytu
- upravené okolí domu
- lepší občanská vybavenost
- lepší dopravní dostupnost
- možnost jednat o ceně
- větší výběr nemovitostí
Nevýhody staršího bytu
- vyšší platby do fondu oprav
- vyšší výdaje za vytápění
- horší technický stav
- problémy s parkováním
- 4% daň z nabytí nemovitosti