Skip links

Reality v Praze v roce 2022: Růst cen nemovitostí zpomalí, ve výhodě budou vlastníci i investoři

Predikce vývoje na realitním trhu v roce 2022 jsou optimistické jak pro vlastníky nemovitostí, tak pro investory.

 

Růst cen zpomalí

Uplynulý rok byl ve znamení prudkého nárůstu cen. V Praze meziročně cena bytů stoupla o 15 %. Letošní rok experti očekávají zpomalení růstu, zejména v druhé polovině roku. Pokles nebo propad cen je ale nepravděpodobný, protože volných bytů bude stále nedostatek.

V Česku totiž stále chybí byty, zejména v Praze jsou nedostatkovým artiklem. Proč tedy zlevňovat něco, o co je enormní zájem? Stavba nových bytů pokryje pouze pětinu potřeby a vše stojí na složitém procesu stavebních povolení.

Obrovská poptávka, vysoké ceny bytů a nárůst úrokových sazeb hypoték zavře cestu k vlastnímu bydlení mnoha rodinám. Proto realitní experti očekávají zvýšený zájem o nájemní bydlení. Tím se pomalu přibližujeme zbytku západních metropolí, kde bydlí v podnájmu až 80 % obyvatelů.

Nabídka volných nemovitostí zeslábne

Sehnat perfektní byt v Praze je zejména v některých lokalitách velký oříšek. Letošní rok nepřinese zlepšení, naopak se očekává ještě větší pokles nabídek nemovitostí. Exkluzivní nové byty z developerských projektů jsou obvykle okamžitě rozprodané už ve fázi projektu, majitelé starších nemovitostí s prodejem začínají váhat. V současné době jsou totiž nemovitosti bezpečným způsobem, jak svůj majetek a úspory chránit před vysokou inflací. Zatímco peníze na účtu ztrácí každým dnem na hodnotě, nemovitosti si svou hodnotu v čase udrží.

 

Investory čekají zajímavé příležitosti

Pomalejší trh posílí pozici investorů, kteří budou moci začít jednat o kupní ceně. V uplynulých letech trh zasažený vysokou poptávkou jednání o podmínkách či ceně příliš nenahrával. Díky zvýšenému zájmu o nájemní bydlení pro investory také nebude problém nemovitost okamžitě pronajmout a vybrat si z množství zájemců nejsolidnějšího nájemníka.

Hypotéky nadále porostou

Mnozí v uplynulém roce s nákupem nemovitosti vyčkávali a doufali, že se růst cen rezidenčních nemovitostí zastaví. Rok co rok se totiž mluví o splasknutí realitní bubliny. Po deseti letech neustálého narůstu cen přináší teprve až rok 2022 nadějnější vyhlídky na zpomalení. Na druhou stranu díky různým faktorům se zpřísňují pravidla pro získání hypoték a rostou úrokové sazby. Už v závěru roku 2021 šplhaly ke 4 % p. a. V roce 2022 nás čeká další zpřísnění podmínek. Podle odhadů ČNB jsou byty v Česku nadhodnocené až o 25 %, investiční nemovitosti dokonce až o 30 %. Nafouknutý trh se ČNB snaží udržet stůj co stůj na uzdě, a proto můžeme očekávat i zvyšování úroků.

Koupí bytu ve fázi projektu můžete ušetřit až 10 %, o které se ceny navýší ve chvíli, kdy je nemovitost postavena. Ať už hledáte nové bydlení nebo výhodnou investici, nezůstávejte na rozhodnutí sami. Dokážeme vám ušetřit nejen starosti a čas, ale také finance.

Mám zájem o nabídku

Leave a comment